Печен Јагнешки Бут во Црвено Вино

LOGOMT FBBy Makedonska Trpeza

Секогаш испаѓа перфектно и вкусно.

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 4 hrs

Коцки од чоколадо

LOGOMT FBBy Makedonska Trpeza

Идеални за слава и прослави. Лесно се прават и прествауваат убава декорација на масата.

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 1 hr 15 mins

Пастрмка во Сос од Печурки

LOGOMT FBBy Makedonska Trpeza

Рибата може да се испече во рерна, но е уште повкусна испечена на скара. Брзо се приготвува и е многу вкусна. Пастрмката може да ја замените со скуша или некој друг вид на риба.

Од Нашиот Блог   Прочитајте Повеќе

Македонсkа  Храна

Македонсkа Храна

Нашата кујна е само уште еден белег на нашата богата традиција. Нејзината разновидност е уште еден доказ на нашето богатство. Долговековна мудрост. Бидејќи голем број од јадењата кои што биле бележје на Македонија во минатото се консумираат и денес.  Усовршени, но се уште прекрасни. А сето ова најдобро можеме да го видиме преку македонската кујна. […]

  Continue Reading
  ноември 10, 2014   Нема Коментари
Виното во Македонија

Виното во Македонија

Македонците се познати како љyбители на доброто вино. Виното зазема значаjно место на нашата Македонска Tрпеза и тоа е присутно на секоja наша слава, свадба, крштевка. Во скоро секоja наша религиозна церемониja , тоа секогаш има своja улога. Македониja има долга традициja во производството на вино . Првите семки од грозjето се пронаjдени уште од […]

  Continue Reading
  ноември 5, 2014   Нема Коментари
Македонска Традиција

Македонска Традиција

  Зачувувањето на сопствениот идентитет во оваа бурно време на обединување на народите, е вистинска реткост. Глобализацијата, колку и да е добар помошник во поврзувањето на луѓето од целиот свет, во исто време е и најстрашниот непријател на зачувувањето на сопствената традиција. Сите ние сме во потрага на местото на коешто ќе се чувствуваме како […]

  Continue Reading
  ноември 1, 2014   Нема Коментари

Да Поделиме   Прочитајте Повеќе

Свети Никола

Свети Никола

  СВЕТИ НИКОЛАЈ ЧУДОТВОРЕЦ, АРХИЕПИСКОП МИРАКЛИСКИ или Свети Никола, Cвети Никола зимен – 19 Декември Ова е еден од најповикуваните светци и неговото име е едно од најповикуваните во христијанскиот свет, покрај името на Господ и Богородица. Свети Никола бил роден околy 270тата години во градот  Патара, малоазиската покраина Ликија, во богато семејство и уште како […]

  Continue Reading
  декември 2, 2015   Нема Коментари
Света Параскева – Света Петка

Света Параскева – Света Петка

  Во нашата религија постојат три личности кои го носат името Света Параскева – Света Петка. Затоа не е ни чудно што тие честопати се мешаат и многумина сметаат дека се работи за една личност. Првата од нив е света Петка – Римјанка која се празнува на осми Август, и се верува дека нејзината смрт […]

  Continue Reading
  октомври 26, 2015   Нема Коментари
Штипска Пастрмалијада 2015

Штипска Пастрмалијада 2015

 Штипска Пастрмалијада Овој викенд, сите патишта водеа кон Штип! Штип, градот под Исарот, градот во кој сеуште опстојува старата градба која се испреплетува со новата традиција, и оваа година докажа дека е еден од најдобрите домаќини, и дека може да приреди забава за паметење. Забава која ги задржи и младите и постарите, па дури и […]

  Continue Reading
  септември 24, 2015   Нема Коментари
banner newest
11117407_671336559679354_2133416799_n
Makedonska Trpeza-Spisok za  Pazaruvanje
traditional-macedonian-music
Makedonska Zabavna Muzika
Kontaktirajte Makedonska Trpeza